Друштво

Ко су доктори који нас саветима воде кроз корона кризу?

* Доктор Кон нас и на Фејсбуку обавештава о свему

* Професор Тиодоровић се први усудио да каже да је корона ушла у болнице

*Српски доктор Хаус је најоптерећенији директор једне клинике тренутно

* Доктор Несторовић на само њему својствен начин теши мајке које брину о здрављу детета

* Пелемиш се борио и са вариола вером

* Професорка Дарија Кисић Тепавчевић једина је дама која се „трка“ са колегама епидемиолозима *Покрајински секретар одговара на сва питања без оклевања
*Опет се срећемо са Владом Петровићем, младим епидемиолог у време свињског грипа
Предраг Кон, Бранислав Несторовић, Бранислав Тиодоровић, Горан Стевановић, Миомир Пелемис, Дарија Кисић Тепавчевић, Зоран Гојковић, Владимир Петровић, Корона вирус струцњаци

Свако време има своје хероје, а када је о здравству реч можемо да кажемо да свако време има своје „Хипкрате“. Има их и Србија, поготово када је реч о вирусима и заразним болетима, а „упознали“ смо их опет сада у доба короне. Многих од њих смо се, додуше, присетили, а неке први пут видели…

Предраг Кон, Бранислав Тиодоровић, Бранимир Несторовић, Горан Стевановић, Мијомир Пелемиш, Дарија Кисић Тепавчевић, Владимир Петровић и Зоран Гојковић, лекари су, инфектолози и епидемиолози који нас у доба ове најновије пошасти саветима воде кроз њу.
Они нас упознају са ЦОВИД-ом, они нам говоре шта он ради у Србији а шта у свету, они нам предочавају најбоље и најгоре сценарије које би овај вирус могао да напише.
Хипократ је сматрао да у развоју сваке болести постоје критични дани, управо на те дане они су нам скретали пажњу у вези са корона вирусом од којег је у Србији оболело 528 особа, а осам умрло.
Предраг Кон,
епидемиолог и начелник Јединице за заразне болести Градског завода за јавно здравље Београд

Beograd, 23.03.2020. -Epidemiolog Predrag Kon govori na konferenciji za novinare, danas u Vladi Srbije u Beogradu. (BETAPHOTO/VLADA SRBIJE/SLOBODAN MILJEVIC/MO)

Нисам се још ни родила када је доктор Кон дипломирао на Медицинском факултету у Београду 1981. године. Десет година касније је специјализирао епидемиологију на Војномедицинској академији, у којој је радио 15 година. Овај садашњи члан Кризног штаба за сузбијање заразне болести ЦОВИД-19, био је и ратни епидемиолог.

Никад се није и никад се неће уморити да нам прича о превенцији, о томе колико је важна вакцинација, да нас упознаје са природом и карактеристикама свих вируса и свих других заразних болести. С обзиром на то да је уз беспрекорну биографију, живот посветио искорењивању пошасти попут корона вируса, и те како би требало да слушамо његове савете.
Не пружа их само у сезони, када су актуелни грип, богиње, када су епидемије…
У корак с временом, већ неколико година нас штити својим статусима на Фејсбуку, на којем поред свих обавеза стиже да буде и те како активан. А стиже и да се опусти уз гитару.

Доктор Кон је у два мандата, од 2002. до 2010. године, био је члан Комисије за заштиту становништва од заразних болести. Био је шеф тима епидемиолога у склопу исте радне групе у време епидемија САРС-а 2003. године. Учествовао је у изради Закона о заштити становништва од заразних болести 2004. године и изради Правилника о имунизацији и заштити лековима 2006. и 2017. године. Био је председник Посебне радне групе за примену Плана активности пре и у току пандемије грипа од 2005. до 2010. године и руководио превентивним активностима у току пандемије грипа 2009. године.
Носилац је Медаље за војне заслуге и Повеље Српског лекарског друштва.

Бранислав Тиодоровић , епидемиолог и саветник директора Института за јавно здравље у Нишу
Тренутно је професор Тиодоровић саветник директора Института за јавно здравље у Нишу, а и сам је био на челу ове установе.
Као професор Медицинског факултета образовао је на хиљаде студената. У децембру 2017. Године је добио награду за животно дело коју му је доделила Градска подружница српског лекарског друштва.
Ова награда му и те како припада. Поуздано знам да је пре неколико година спасао грађане Србије респиратора, када се у нашој земљи појавила нова болест.
Увек је у етар износио истину о болестима ма колико она изазивала страх, била болна…
И сада се први усудио да каже оно чега смо се прибојавали – да нам је корона ушла у болнице, да имамо оболеле здравствене раднике, као и да Цовид 19 не штеди ни младе.

Горан СтевановићГоран Стевановић, директор Клинике за инфективне и тропске болести
СРБИЈА КОРОНА ВИРУС.Зову га српски доктор Хаус.
С обзиром на животни избор и на место на којем ради, „осуђен“ је да се сусреће са пацијентима и поставља им дијагнозе са којима се свет први пут суочава.
Тренутно је најоптерећнији директор једне Клинике у земљи. У Клиници за инфективне и тропске болести, наиме, лечи се више од 30 пацијената.
Да би се ова установа растеретила, неки пацијенти су пребачени у „Др Драгиша Мишовић“.
Стевановић гаји уважавање свих колега. Његови знање, стручност, рад и пожртвавност нису остали непримећени ни код оних старијих.
Поледња његова порука коју је упутио народу јасно говори колико је ЦОВИД 19 опасан.
– Морамо да држимо дистанцу једни од других. Ми волимо да се поздрављамо, али пољубац је у овим ситуацијама потенцијално смртоносан. Забавите децу, држите их код куће, они су расадник овог вируса – упозорио је директор Инфективне клинике.

Бранимир Несторовић, специјалиста педијатар, пулмолог и алерголог
Доктор Несторовић ради на Универзитетској дечијој клиници од 1979. године, начелник је одељења за алергологију и пулмологију а на Медицинском факултету у Београду је редовни професор на катедри за педијатрију од 2002. године.
Увек је замишљао да ће му животни позив бити музика или психологија, међутим, брат, који је његова документа предао на Медицински факултет, нацртао му је даљу судбину.
Важи за доктора који не обраћа пажњу шта се о њему прича, а то је научио поготово пре више од 15 година, када се разболео, и када га је то искуство, како је говорио у медијима, потпуно ресетовало.
Један је од љутих противника вакцина, али и када о томе говори, говори са осмехом. То и јесте оно што га зрачи и чини посебним.
У раду са родитељима чија су деца болесна доста пажње придаје природној медицини. Не јури да препише деци антибиотике, више је за природно стварање имунитета.
Једној мајци која је успаничено долазила код њега у Тиршову јер јој је дете свако мало било болесно пошто је до 3. године стварало имунитет, упорно је објашњавао да је дете здраво односно да је то нормално.
Дете је имало уредан налаз на плућима, уредан алерго тест, крвну слику, само је мало кашљало и шмрцало, што би ми рекли.
– Мама, све је у реду. Иди кући и попиј једну ракијицу!
Ова мама би то и учинила да није дојила друго дете.

Мијомир Пелемиш, инфектолог
Професор Мијомир Пелемиш у два наврата је био директор Клинике за инфективне и тропске болести Клиничког центра Србије, од 2001.-2010. године и од 2014. до 2015.
У току свог дугогодишњег рада, радио је у свим клиничким одељењима.
Ипак, највећи део свог радног века у Клиници је посветио испитивању болесника са нејасним фебрилним стањем и модерној антимикробној терапији.
Имао је каже, срећу или несрећу да види како изгледају епидемије вариоле вере, САРС-а, еболе…

Дарија Кисић Тепавчевић, епидемиолог
Професорка Дарија је епидемиолог Института за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут“.
Њу, интезивно гледамо ових дана на малим екранима и на конференцијама у вези са корона вирусом.
Једна је од ретких жена епидемиолога, која се, у некој од епидемија у нашој земљи, даноноћно ангажовала. Поруке су нам раније, углавном, стизале од мушкараца.

Зоран Гојковић, покрајински секретар за здравство
Главна особа за Војводину у овом кризном штабу Владе који се бави корона вирусом је професор Зоран Гојковић.
Он је покрајински секретар за здравство и начелник је одељења Клинике за ортопедску хирургију и трауматологију Клиничког центра Војводине и професор на предмету хирургија на Медицинском факултету у Новом Саду. У ортопедији се првенствено бави артропластичним процедурама.
У току епидемије корона вирусом у Србији, новинарима на конференцији одговара концизно и без оклевања. Пре два дана је први објаснио зашто се не објављује из којих су градова заражени.

Владимир Петровић, епидемиолог
Професор Владимир Петровић је епидемиолог и директор Института за јавно здравље Војводине од 2011. године.
Широј јавности је постао познат у пандемији грипа А (Х1Н1) 2008. и 2009. године када се као млад епидемиолог боорио против тог вируса.

Comment here