Премијерка Ана Брнабић истакла је у Крагујевцу значај почетка градње Иновационог дистрикта, у оквиру којег ће бити обезбеђен простор за тимове компанија које у Државном дата центру ту чувају своје и податке својих клијената.
Она је казала да се „створила потреба да те компаније које су захваљујући Државом дата центру у Крагујевцу, имају и простор за своје тимове“.
– Замислите за неких годину или две године, када будете улазили у Крагујевац, видећете на тим зградама, и Оракл, и Тошиба, надам се, и ИБМ, и Хуавеи, и видећете да је то један потпуно другачији град, ја опет морам да кажем, пре свега за младе људе и за Универзитет у Крагујевцу – казала је Брнабић на церемонији полагања камена темељца за Иновациони дистрикт у Крагујевцу.
Она је честитала је граду Крагујевцу и Крагујевчанима на томе што су на Фајнаншл тајмс листи за најбоље дестинације за инвестиције у 2024. години, у категорији градова средње величине, ушли у првих десет.
– Свака част. То је велика ствар, то је такође велика референца за све будуће инвестиције које ће долазити у Србију и које ће долазити сигурно онда и у Крагујевац. Али са свим овим што радимо заједно у Крагујевцу, и многим од оних пројеката које смо представили управо за Крагујевац у програму ‘Србија 2027. – Скок у будућност’, када све то урадимо у наредне четири године, очекујем да у категорији средњих градова Крагујевац победи – рекла је Брнабић.
На свечаности полагања камена темељца за Иновациони дистрикт испред управне зграде Центра за стрна жита, Брнабић је рекла и да ће та зграда, која обележава 75 година постојања, као и зграда Ложионице у Београду, бити сачувана.
Казала је да је „важна лекција коју је Србија научила и сада штити своје историјско наследје и користи га за стварање нове вредности“.
Министар информисања и телекомуникација Михаило Јовановић је оценио да ће Иновациони дистрикт сигурно постати „епицентар“ окупљања младих и талентованих људи који ће бити „мотор даљег развоја и напретка и Крагујевца и Србије“.
Јовановић је рекао да ће Дистрикт бити посебан и по томе што ће имати кинетичку фасаду на којој ће моћи на пример да се одбројава време почека међународне изложбе „Експо 2027“, а да ће се у његовој изградњи користити ламелирано дрво, што ће смањити угљенични отисак и допринети испуњавању циљева одрживог развоја зеленој економији.
Председник привременог органа града Крагујевца Никола Дашић је оценио да је цео пројекат од изузетног значаја за ИТ индустрију, који према његовим речима Крагујевац и Србију чини Силицијумском долином целе југоисточне Европе.
Comment here