Милошев венац обухвата цео комплекс историјских баштина из 19. века изграђених у време владавине кнеза Милоша. Смештен је у близини самог центра града, што га чини врло погодном туристичком атракцијом. Простире се на обе стране реке Лепенице које су повезане са неколико бетонских мостова који су у то време били међу првима у Србији.
Знаменитости које сачињавају комплекс представљају битан део културе и историје Србије која је тада била у пуком успону своје моћи.
Историја Милошевог венца
Како и сам кнез и Милошев венац завређује поштовање због догађаја и изазова кроз које је прошао. Године 1818. кнез Милош чини Крагујевац престоницом Србије и ту одлуку крунише изградњом импозантних здања која чине данашњи комплекс. Након Другог српског устанка, земља је била у осиромашеном стању али је и даље било потребно показати да је спремна да се бори за свој идентитет а најбољи начин за то су биле архитектура и уметност.
Међу најлепшим грађевинама су: Црква, арсенал, тржница, затвор, Гимназија, Театар, дворац са конацима. Свака од њих је својеврстан доказ српске борбе ка јачању аутономије и печат Милошеве владавине, која се није дала сломити, упркос и даље осетном турском утицају. Нажалост, нису сва здања успела остати очувана. Милошев конак је срушен током бомбардовања 1941. године, а нешто касније и конак његове жене, кнегиње Љубице – Љубичин конак.
Шта обавезно видети
С обзиром на то да се ради о историјском комплексу, квалитетно проведено време у обиласку је загарантовано. Пролазећи кроз Милошев венац, приметићете да је свака зграда направљена да чини по један културолошки или друштвени аспекат битан за целу заједницу. Из ових разлога не смете пропустити да видите наведена историјска наслеђа:
Амиџин конак – назван по Милошевом барјактару, ова зграда је прави приказ свог времена.
Стара – Придворна црква – кнез Милош је сва своја средства уложио у изградњу ове цркве, која је симбол његове непоколебљиве вере у хришћанство након турске владавине.
Зграда Старе скупштине – важне одлуке су се доносиле у овој згради у 19. веку. Једна од њих је одредба која је донела независност Србији и Црној Гори.
Конак кнеза Михаила – изграђен 1860. године на захтев Михаила Обреновића. Изглед конака инспирисан је европском архитектуром.
Зграда Гимназије – 1941. године немачки окупатори су принудно извели ученике и професоре ове гимназије и стрељали их у Шумарицама. Као успомену на овај стравичан догађај једна од учионица је претворена у Спомен-учионицу.
Зграда Театра – изграђена између два рата, зграда Театра је важан део културе 19. века.
Зграда градске тржнице – сматра се једном од најлепших тржница тог доба. Њена сврха је до данас остала иста.
Споменик палим шумадинцима – фигура овог споменика симболизује четири епохе: Први и Други српски устанак, Балканске ратове и Први светски рат.
Зграда Старе Ливнице – један од најстаријих индустријских објеката у Европи. Данас је претворена у музеј.
Comment here