ИсторијаКрагујевац

Крагујевац: Откривени темељи цркве из које су наши јунаци кренули у Косовски бој

Велику светињу која се пет векова налазила испод земље, пронашли су мештани села у срцу Шумадије. Житељи Каменице код Крагујевца откопали су темеље цркве Кастун и гробове монаха који су се налазили око саме светиње. Од тог тренутка, бројни ходочасници долазе на то место, како би се поклонили и умили лековитом водом на Дикановцу.

Ову светињу саградио је Радич Поступовић пред сам Косовски бој, одакле се војска причестила и кренула у рат. Због тога су били добри борци и Турци су, знајући то, срушили храм, а монаси су се повукли у садашњи манастир Враћевшницу код Горњег Милановца. Петсто година је ова светиња чамила под земљом и причало се да на том месту постоји манастир који су звали “Црквине” – казао је за РИНУ, Горан Милић мештанин овог села.

Са доласком нових технологија, на иницијативу мештана и у сарадњи са Заводом за заштиту споменика, ово археолошко налазиште је пронађено.

Чланови породице Пљакић су заједно са институцијама из Крагујевца пронашли локалитет ове цркве, а сами радови на ископавању зидина трајали су око две године. Једном приликом нас је посетио и владника Јован, рекавши да је ово “српска Мека”, с обзиром на то да је након бурне историје на овим просторима нешто пронађено после пет векова, и да се истина не може сакрити, рекао је Горан.

Он тврди да има још нових сазнања о ктитору светиње у коју поново долази верни народ.

– У то време Срби су били племићи и Радич Поступовић био је на двору Цара Лазара заједно са Стефаном Деспотом, где су се заједно играли као деца, док је његов отац учествовао у боју на Косову.

Након овог необичног археолошког открића, мештани истичу да им је сада коначно јасно, зашто се ово место од кад знају за себе зове Црквиште, а на овом месту деценијама се организује посебна светковина.

Организујемо манифестацију где је сав оброк бесплатан, само се пиће симболично плаћа, али донације иду у хуманитарне сврхе, које смо одлучили да упутимо манастиру Враћевшница, чији је конак страдао у пожару, а многи од нас годинама су тамо ишли да преломе славски колач – додаје Горан.

Comment here