ДруштвоПолитика

Хасани: Нацрт статута ЗСО даје Србима аутономију, враћа на снагу Резолуцију 1244

Нацрт статута за формирање Заједнице српских општина који је „велика петорка” представила Београду и Приштини на Косову ствара политичко-територијалну аутономију са значајним државним овлашћењима за Србе, оцењује председник Уставног суда Косова Енвер Хасани, истичући да тај документ треба да буде израђен на основу Споразума из 2015. године, а не да враћа на снагу Резолуцију 12 44.

Хасани у интервјуу за Радио Слободна Европа каже да је садржај тог статута директан дериват Бриселског споразума, односно Охридског анекса.

„Односно, посвећен је спровођењу политичко-територијалне аутономије, која има значајна уставна овлашћења, државни садржај. Део надлежности, који се односи на економски, културни развој, политичко представљање, све су то одговорност Косова и одговорност Устава, као и у свим другим земљама региона, а сада су те надлежности узурпиране од стране Удружења. На основу тога, ради се о потпуно новом Уставу, ради се о писању другог Устава Косова, који се односи само на Србе”“, рекао је Хасани.

Према његовим речима то што предлог ЗСО треба да иде на Уставни суд не значи да је уставан, јер да би био уставан, како појашњава, статут треба да има за основу пресуду из 2015. године, а не Резолуцију 1244.

„Да буде по Уставу параметар је требало да буде пресуда из 2015. Та пресуда је елиминисана, не постоји у преамбули статута. Дакле, суд није надлежан да оцењује садржину, уставност статута другог субјекта, осим оног који постоји у Уставу”, истакао је он.

Навео је да преамбула, у којој се помиње Резолуција 1244, која гарантује територијални интегритет Србије, фиктивно се помиње Устав Косова. Примећује да се у нацрту када је реч о образовању и здравству говори о институцијама „Србије на Косову“

„То је зато што Србија не прихвата да то образовање и здравство које финансира и ствара Косово, треба буде под влашћу Косова, које она не признаје. Због тога су ове две агенције пуштене у рад, али дипломе, последња документа, имају печат државе Србије. Ово је против суверенитета и независности Косова”, указао је он.

На констатацију да је у нацрту ЗСО наведено ће се дипломе издавати на два језика, Хасани напомиње да се тиме крши Устав и да нацрт не би требало тиме да се бави.

Нацрт предвиђа да ове здравствене и образовне установе буду признате као приватне, али ће бити лиценциране од стране косовских власти, а Хасани оцењује да је то потпуно неважно.

„Оне су приватне, а на крају, када се те дипломе користе у Немачкој, или у другим земљама, то су српске државне дипломе”, истиче Хасани.

Хасани упозорава да предложени документ нацрта ЗСО не ствара ни трећи ни четврти ниво моћи, већ је то „паралелна власт, и хоризонтално и вертикално”.

„Ово Удружење је етничко и што је још горе, ствара супер категорију етничке заједнице, а то је српска заједница, која задржава своје привилегије на централном нивоу, по Уставу Косова, али и у односу на све заједнице, укључујући и Албанце. Има додатна права која остварује на начин на који се одређуј овим статутом”, казао је он.

Напомиње да је Косово направило грешку на самом почетку одбијајући да направи нацрт ЗСО и препуштајући тај посао међународној заједници.

Извор: Политика

Comment here