Као један од најбољих ендокринолога у свету она спроводи мисију да живимо дуго квалитетно и да нас има више. А иза свега су, како каже, дар од бога и много крвавог рада
Након 25 година изневерених очекивања, много потрошеног новца на клиникама широм света, један пар је почео да губи наду да ће икад добити бебу. Она је имала 48 година, он 54. Било им је свега доста. Онда су чули за професорку Вујовић и решили да још само једном покушају.
Открила сам пет ствари због којих она није могла да затрудни и рекла им да ћемо да направимо бебу, али да морају да се држе оног што им кажем – прича проф. др Светлана Вујовић (57), начелник Кабинета за репродуктивну ендокринологију Клинике за ендокринологију, дијабетес и болести метаболизма Клиничког центра Србије, редовни професор Медицинског факултета у Београду, члан Светског борда за менопаузу и Светског борда за гинеколошку ендокринологију.
Ја сам најбогатија Српкиња
Након шест месеци тих двоје људи су је позвали и обоје су плакали јер је тест на трудноћу био позитиван, жена је спонтано затруднела. И родио се мали Павле, једна од 721 бебе које је докторка до сада добила у немогућим мисијама.
– Ја сам зато најбогатија Српкиња. А свим тим родитељима је претходно речено да нема шансе да икада имају дете. Ја то не могу разумем, сем ако неко нема орган, јајнике или тестисе.
Као један од најбољих ендокринолога у свету она спроводи мисију да живимо дуго квалитетно и да нас има више. А иза свега су, како каже, дар од бога и много крвавог рада.
Студије је завршила за мање од пет година, прва у генерацији, и пожелела да се бави и психијатријом и интерном медицином и гинекологијом. Схватила је да све то обједињује ендокринологија пола.
– И после 12 сати рада, последњег пацијента прегледам са истим жаром јер од њих добијам срећу што сам им помогла. То мене напоји невероватном енергијом – прича како је новац никад није инспирисао.
Одбила сам оно што се не одбија
А пред бомбардовање 1999. чувени професор са престижног универзитета „Јејл“ понудио јој је посао, кућу, новац, америчку визу на 10 година.
Написала сам му тада да неће разумети колико мени значи мирис липа у Београду у јуну, а и никад се више не бих погледала у огледало да одем из земље коју ће бомбардовати. Био је у шоку јер се то не одбија – прича како студентима говори да се може бити и у светском врху и у Србији.
Тако она данас живи и ради у Београду, али је и члан Светских бордова за менопаузу и за гинеколошку ендокринологију.
– Кад су ме изабрали, образложили су да је то јер сам написала 30 књига, објавила 500 радова у престижним часописима, да померам границе у медицини на светском нивоу, али најдраже ми је било што су истакли да се јако борим за своју земљу – прича како вас онда свуда цене.
Трубачи за светске стручњаке
Пре четири године њеном заслугом Београд је био домаћин Светског конгреса за менопаузу.
Свих 600 стручњака из света су тада на аеродрому дочекали моји студенти. Били су затечени, то у свету не постоји. Направила сам диван филмић о Србији, представила и нашу Винчу која је колевка европске цивилизације, а на крају су ушли трубачи уз „Марш на Дрину“ – прича како је противно свим правилима тада устала и заиграла и да је атмосфера била за памћење.
У овим светским бордовима, у којима је по десетак старијих мушкараца, проф. др Вујовић надзире рад доктора у њеним областима у Европи и Азији. То место заслужила је и јер је једина на свету открила да у слузокожи материце постоје фактори због којих или не буде зачећа или се деси спонтани побачај.
– У слузокожи материце је цео организам жене, њен стил живота, исхрана, хормони, њена љубав према партнеру, ефекти цивилизације на биологију. А биологија хоће да жена заспи у 10 сати увече, да је опуштена, да има нормалну телесну тежину, да буде посвећена мама – прича како је дошла до сазнања да ћемо имати бебу ако неке чиниоце у слузокожи материце исправимо.
Професорка прижељкује нову велику клинику у којој ће се испитивати сви парови Србије који годину дана не могу да имају бебу.
–Да могу да дођу људи из Медвеђе, из Беле Паланке, који имају плату 20–30.000 динара, да се тестирају о трошку фонда и да за један дан имамо узрок и да крене лечење. Запослила бих 30–50 доктора које сам обучила, а ја будем за оне компликоване случајеве, да нико не чека мене годину дана – прича да бисмо тако уштедели новац и лечили узрок.
Свесна је да се код ње на преглед дуго чека, али једноставно не може да прегледа целу планету. А и труди се да, како каже, остане нормална.
– Један сат дневно украдем само за себе, да себи нешто лепо урадим. У петак поподне се искључим, нема телефона до понедељка ујутру. И тада сам жена, мама, волим да кувам, да свирам клавир, да сликам, скијам – прича како једном месечно оде на продужени викенд у природу.
Comment here