Живот и здравље

Претерујемо са витаминима и суплементима у исхрани

Епидемиолог проф др Зоран Радовановић, професор Медицинског факултета у пензији познат и председник Етичког комитета Српског лекарског друштва у интервјуу за Недељник је причао о највећим заблудама о лечењу и здрављу. Он ће вам рећи и да дијететски суплементи скраћују живот, да не би требало да се кљукате витаминима и да не живимо у најстреснијем времену.

Популарни су и суплементи са магнезијумом и воде са магнезијумом. Колико нам је заправо потребан магнезијум?

“Ту се претерало. Знају ли промотери пијења што већих количина воде Донат и Мивела да ми је, рецимо, концентрација магнезијума у серуму на горњој граници? Да ли су чули за токсичне ефекте магнезијума?

И када говоре о испошћеном земљишту, да ли мисле на богато ђубрену башту одакле добијам зелену салату, без жуто обојених листова који су знак недостатка толико нам наметаног магнезијума? Тај проблем постоји у развијеном свету где је током многих деценија упражњавана интензивна земљорадња, као и у неразвијеним земљама, где се њиве (скоро) не ђубре. Али које су то оранице у Србији остале без магнезијума и зар наши агрономи не прибегавају ђубрењу према хемијском саставу тла? Тачно је да могу да добијем грчеве у мишићима ако немам довољно магнезијума, али је опасно и ако га уносим превише. За многе суплементе се показало, и то је суштина, да постоји мала граница између горње и доње дозвољене дозе – не ваља ако их је мало, а ни ако их је пуно”, објашњава др Радовановић.

Исто питање је и у вези с витаминима, нарочито с витамином Ц. Да ли је његово дејство прецењено?

“Дневне потребе су од 70 до 100 милиграма, а ви узимате таблету од 1.000 милиграма, што је мамутска доза. У случају витамина који се растварају у мастима, А, Д и Е, може да дође до интоксикације. Недостатак витамина А је чест у неразвијеним подручјима света, што повећава смртност деце од малих богиња, цревних и других инфекција, а доводи и до оштећења вида. Узимање таблета цинка има оправдања ако је човек изложен ризику од инфекције, али то не значи да треба да их стално пије”, наводи епидемиолог.

Данас су веома популарни и имуноглукани за подизање имунитета.

“Нико никад није показао да утичу на имунитет. Отпорност је висока код људи који имају оптималан ритам рада и одмора, добар сан, живе без стреса и разноврсно се хране. То је све што можете да учините за свој имунитет, све остало је обмана”, каже Радовановић.

Епидемиолог и председник Етичког комитета Српског лекарског друштва у великом интервјуу за Недељник говорио је о исхрани, витаминима, карциному, вакцинама, стресу, осиромашеном уранијуму, корупцији у здравству, додворавању политичарима…

Comment here