Настава од куће, ноћна мора свих родитеља, врло је реална опција од 1. септембра уколико се не побољша епидемиолошка ситуација. Припреме за то се увелико спроводе, а на дашњој прес конферецнији Кризног штаба нисмо чули оптимистичан одговор о томе шта нас чека од септембра, те је ова опција све извеснија.
Постоји наравно могућност да се све врати на старо, односно да ђаци нормално крену у школу, али то под условом да нам корона вирус не прети на јесен, што је мало вероватно, као и друга опција да ђаци мало буду у школи, мало до код куће, али… Ако се дивљање короне настави овим темпом, и родитељи и деца мораће да се припреме за наставу од куће, што већина оцењује као најгору могућу опцију.
Из претходног искуства, током најгорих месеци епидемије, могу да кажем да је то пакао! Свесна сам да мора да се сачува здравље, све је то јасно, али ко је преживео стресан посао код куће са школарцем који је на онлајн настави, већ сада му није добро при самој помисли да све то може да се понови на јесен – каже нам Наташа П, мајка из Београда чије дете треба да крене у трећи разред.
Часови се већ снимају
Припрема за онлајн наставу већ је почела. Наставници вредно раде током лета. Часови се снимају и све ће бити спремно уколико буде било потребно да се поново учи од куће, поручују из Министарства просвете.
Оно што може да буде додатни проблем, јесте како ће да се вршити испитивање и оцењивање с обзиром на то да наставици и ђаци нису у могућности да се сусретну “очи у очи” и тако размене знање.
Ипак, ово јесте најбезбеднија варијанта уколико и даље буде велика циркулација вируса, али са друге стране од оваквог сценарија родитеље боли глава.
– Од саме могућности да ми деца остану у кући и да имају онлајн наставу већ ме боли глава. То је било могуће у краћем периоду, али на дуже… Деца ће можда да полуде, а ми родитељи сигурно. Не знам да ли да им купујемо свеске и оловке или лаптоп. Да ли да бирамо свеске по њихиовом или нашем укусу, јер нисам сигурна ко ће више да их користи – рекла је мајка једног основца и једног средњошколца.
Како то заправо изгледа
Наства од куће подразумева пракитчно целодневни рад са децом, барем је тако било током првог удара короне, када смо се први пут и срели у Србији са оваким видом наставе.
Деца прво прате часове на телевизији, затим добијају мејлове од својих учитеља и наставника са домаћим задацима. Оно што је сада боље, то је што им сам систем рада познат. Током пролећа, велики изазов нарочито за млађе ђаке био је да буквално за дан савладају пријем и слање мејлова, фотографисање урађеног домаћег задатак и слање учетиљици, рад у гугл учионоци, онлајн уџбенику…
Много тога већина деце није могла сама, па су родитељи, уз свој посао практично сво то време морали да бдију над својим ђаком. А то се често протезало током целог дана. Уз сву ону нервозу како деце, тако и самих родитеља, затворени у четири зида због полицијског часа.
Наставници да узму из школе све што им треба за онлајн наставу
Да је овај сценарио известан, говори нам и данашња вест – сви наставници моћи ће на реверс из школа да узму рачунаре и другу рачунарску опрему која им је потребна за онлајн наставу, која би, будући да епидемија корона вируса не јењава, могла да се одвија и од септембра.
У Министарству просвете Истичу и да је у плану и набавка нове опреме, додајући да су због ванредног стања многе планиране набавке опреме одложене и рокови за њих померени.
Објашњавају да наставници имају могућност да у својим школама реализују све активности предвиђене оперативним планом школе, везаним за реализацију наставе на даљину, користећи ресурсе у самој школи, односно опрему и интернет.
У Министарству истичу да постоје различити модели наставе на даљину, а да је емитовање часова посредством телевизије, свакако најдоступнији начин за ђаке и значајно олакшава и поједностављује друге видове онлајн наставе кроз коју наставници помажу ученицима да овладају предвиђеним знањима и да прате њихов напредак.
Кризни штаб: Не можемо да очекујемо да нећемо имати заражене у септембру
Питање око рада школа и очекиваног тока епидемије било је и тема данашње прес конференције Кризног штаба за борбу против корона вируса.
Када је у питању праћење епидемиолошке ситуације важно је да извештавамо о кретању ковида 19. Ради се на плановима превентивних мера у односу на заштиту корона вируса у различитим групама. Једни од њих су ученици и студенти. С обзиром на то да се ради о новом вирусу, све мере приправности и заштите су у изради и мултисекторски се доносе. Очекивање да епидемије неће бити у септембру, то не можемо да кажемо, али се трудимо да је смањимо. Када дођемо до показатеља скоро једноцифрених бројева, онда ћемо примењивати и даље све мере, очекиваћемо да се епидемијски не јавља – истакла је докторка Верица Јовановић, директорка Института „Батут“.
Она је рекла да не можемо очекивати да број зарађених буде нула и подсетила на епидемију морбила (малих богиња) и колико је то трајало.
– Пошто је у питању пандемија, неопходно је да очекујемо 28 дана заредом са нула пацијената, али то не можемо да очекујемо – закључила је онда говорећи о отварању школа.
Дакле, родитељи и децо, потрудите се да током лета одморите очи од телевизије и рачунара, од сетпембра ћете вероватно учити од куће.
Извор:Блиц
Comment here